1
/
of
11
Hammam towel LI011
Hammam towel LI011
Taxes are excluded.
In stock
Couldn't load pickup availability
Minimum order amount is €500.
Share

Product description
The Hammam towel is a flat-woven, heavy 100 % cotton fabric that has been primarily used as a traditional cloth in Turkish Hammams. The contemporary hammam towels of Weldaad Authentic Interior has evolved from this historical hammam tradition. Nowadays, the hammam is very trendy, super absorbent and quick to dry bath & beach towels.
The Hammam towel is a flat-woven, heavy 100 % cotton fabric that has been primarily used as a traditional cloth in Turkish Hammams. The contemporary hammam towels of Weldaad Authentic Interior has evolved from this historical hammam tradition. Nowadays, the hammam is very trendy, super absorbent and quick to dry bath & beach towels.
More information
| Length | 160.0 cm |
| Width | 125.0 cm |
| Height | 1.0 cm |
| Weight | 0.5 g |
| Min. order quantity | 12 |
| Packing quantity | 12 |
| Country of origin | India |
| HS code | 50079050 |
| Material | Cotton |
| Color | Brown |
| EAN code | 8785252169249 |
| Length | 160.0 cm |
| Width | 125.0 cm |
| Height | 1.0 cm |
| Weight | 0.5 g |
| Min. order quantity | 12 |
| Packing quantity | 12 |
| Country of origin | India |
| HS code | 50079050 |
| Material | Cotton |
| Color | Brown |
| EAN code | 8785252169249 |